
SporTiS utmanar STS vol. 3
lör 24 apr.
|Online-event
Wow, redan på tredje utmaningen! Vi vill börja med att tacka alla som deltagit hittills och önskar se en lika bra uppslutning framöver. Förra utmaningen handlade om styrka, nu är det dags för kondition.


Tid och plats
24 apr. 2021 00:01 – 25 apr. 2021 23:59
Online-event
Om evenemanget
Wow, redan på tredje utmaningen! Vi vill börja med att tacka alla som deltagit hittills och önskar se en lika bra uppslutning framöver. Förra utmaningen handlade om styrka, nu är det dags för kondition.
Denna helg (10-11/4) utmanas ni i att ta så många höjdmeter eller trappor som möjligt. Detta mäter ni lätt med hjälp av hälsa-appen på er smartphone, fitbit/runkeeper eller liknande appar. Det går till och med bra att räkna hur många trappor ni gått upp för under dagen och skicka in det till oss på SporTiS.
Vi antar att en trappa är 3 meter så målen ni siktar på blir som följande:
Mål 1: 150 höjdmeter eller 50 trappor Mål 2: 250 höjdmeter eller ~84 trappor Mål 3: 500 höjdmeter eller ~167 trappor
Om ni tillsammans samlar ihop till Mål 1 får vi säga "grattis!" ni har klarat utmaningen. Vid mål 2 gör SporTiS ice-bucket challenge i ovve och vid mål 3 så färger styrelsen håret STS lila!!! Detta vill ni inte missa!
Som vanligt samlar ni poäng till topp 10 listen och om du tar dig till topp 5 kommer du få ett SporTiS märke!
Coach Romedahl och Coach Ahlsson